Yedek Parça
  Oto Yedek Parçaları
  Yedek Parça Uyumu

  Oto Yedek Parça: Hangi Araba Modellerinin Yedek Parçaları Birbirine Uyuyor?

  7 Aralık 2023
  Bu Yazıyı Paylaş

  Araç sahipleri arıza veya değişim kaynaklı olarak yedek parçalara ihtiyaç duyabilir. Yedek parçaların kolay bulunması aracın marka ve modeline göre değişkenlik gösterir. Bunun yanı sıra aracın üretim tarihi de oldukça etkilidir. Eski model araçların yedek parçalarını bulmak oldukça zor olabilir. Motorun parçaları, teknolojisi ve dizaynı zamanla değişir. Bu süreçle birlikte zaman geçtikçe eski model yedek parçaların stoğu da tükenir. Bu sebeple araç sahipleri yedek parça uyumlu diğer markalara başvurur. Böylece aranılan parçanın alternatifi başka bir markada bulunabilir.


  Volvo markasının bazı araç parçaları ile Ford ve Peugeot marka araçların parçaları uyumlu olabilir. Lüks otomobil markalarından biri olan Audi ile de Skoda ve Porsche uyumludur. Ayrıca Alfa Romeo araç markasıyla ortak platformlarda üretilen Fiat ve Lancia marka grupları da uyumlu yedek parçalara birer örnektir. Bunun yanı sıra ticari alanda sıkça tercih edilen Hyundai markalı araçlar ise Kia markalı yedek parçalar ile uyum sağlar.


  Araçlar arasında yedek parça uyumu tamiri ve parça değişimini olumlu yönde etkiler. Bu sayede bozulan bir parça kolayca değiştirilir. Böylece aracın değer kaybetmesinin veya kullanılmama durumunun önüne geçilir. Yedek parça uyumu ve çeşitliliği sayesinde de aracın orijinal yapısı bozulmamış olur. Bu sayede aracın güvenliği ve sürüş donanımı maksimum seviyede çalışır.


  Oto Yedek Parçaları Nelerdir?


  Araç üzerindeki parçalarla aynı görevi üstlenen, yapı itibariyle araçtaki parça ile birebir olan ve garanti kapsamında üretilen parçalara oto yedek parça denir. Kaporta parçaları, yürür aksam parçaları, motor parçaları, aracın tüm aksesuarları ve ana gövde parçalarının yedek halleri de üretilir. Bu parçalar üretici firma tarafından veya yetkilendirilmiş aracı firmalar tarafından satışa sunulur. Üretilen parçalar araç ile %100 uyum sağlayacak şekildedir. Bazı alanlarda yedek parçaların “yan sanayi” diye tabir edilen güvensiz ve orijinal olmayan halleri de yer alır. Bu parçalar garanti kapsamında değildir. Orijinal ürünler her zaman daha kaliteli yapıdadır.


  Aracın bakım zamanlarında hava filtresi, yağ filtresi, polen filtresi ve yakıt filtresi yedekleri ile değiştirilir. Aracın model ve markasına göre planlanan periyodik bakım dönemlerinde değiştirilen yedek parçaların orijinallerinin kullanılması önemlidir. Böylece aracın sürüşü, yol tutuşu ve teknik özellikleri tam verimle çalışır. Ayrıca bakım dönemlerinde değişimi yapılan motor yağının da uygun kalitede ve garanti kapsamında olması önemlidir. Motor içerisinde yer alan triger kayışı, su pompası, silindir kapak contası ve akü aracın en önemli parçaları arasındadır. Bu parçaların yedeklerinin de araca uygun olması ve hatasız olması aracın yüksek performans sağlaması için gereklidir. Ayrıca dış parçalar arasında yer alan lastik, jant, silecek, far ve stop lambalarının da yedek halleri bulunur. Yedek parçalar yetkili firma tarafından çeşitli kodlarla isimlendirilir. Araçta değişmesi gereken parçanın özelliklerine göre farklı firmalardan da yedek parça temin edilebilir.


  Yedek Parçası Uyumlu Araçlar


  Bazı araç modelleri ve markaları arasında parça uyumu bulunur. Marka uyumunu bilmeniz yedek parça arayışınızda size kolaylık sağlar. Bu sayede orijinal parça arayış süresi kısalır. Örnek vermek gerekirse: BMW yedek parça ürünleri Citroen, Peugeot, Volvo ve Ford markalarıyla uyum sağlar. Renault yedek parça ürünleri ise Dacia, Nissan ve Mercedes markalarıyla uyum sağlayabilir. Bunun yanı sıra Hyundai yedek parça modelleri de Kia markasının yedek parçalarına alternatiftir. Yetkili servislerden veya üretici firmadan aracınızla uyumlu yedek parça sunan firma bilgilerini öğrenebilirsiniz. Böylece aradığınız yedek parçaya kısa sürede kavuşabilirsiniz.
  Araba yedek parçası sektörü, araç değerinin düşmesinin önüne geçer. Sunulan orijinal alternatifler sürüş konforunu ve motor sağlığını yükseltir. Araç markasına ait yedek parça bulunmadığında uyumlu markalara başvurmak doğru tercih olabilir. Bu sayede aracın maksimum verimle çalışması sağlanır. Ayrıca araç markalarının uyumlu yedek parçalar üretmesi de aracınızın kullanım ömrünü uzatır.


  Yedek Parçası Ucuz Olan Araçlar Hangisi?


  Ekonomik sınıf araç grubunda çok sayıda modeli bulunan Fiat, Ford, Dacia, Renault ve Hyundai markaları uygun fiyatlı yedek parçalara sahiptir. Ticari alanlarda da araç masrafının önüne geçebilmek için bu marka araçlar sıkça tercih edilir. Ancak söz konusu markalarda da diğer markalarda olduğu gibi motor parçalarının üretimi daha maliyetlidir. Bu sebeple markaların motor parçaları kaporta, aksesuar ve dış aksamlara göre daha pahalı olabilir. Zarar gören, kullanım ömrünü dolduran veya değişmesi gereken parçalar, uygun fiyatlı yedek parçalar ile değiştirilebilir. Yedek parça yönünden ucuz olan Hyundai, Fiat, Renault ve Ford markaları ülkemizde de sıkça tercih edilir. Araç parçalarının ithal edilmesi de maliyeti arttıran etkenlerdendir. İthal edilen yedek parçalara ekstra vergi yükü eklenir. Tercih ettiğiniz araç markası bir çok kullanıcı tarafından kullanılıyorsa bulunduğunuz ülkede yedek parça bulmanız da kolaylaşır. Aracın satış fiyatı ile yedek parça fiyatları doğru orantılıdır. Satış fiyatı yüksek bir aracın yedek parça fiyatı da yüksek olur. Maliyeti azaltmak için aracınıza uygun markalar arasında yedek parça araştırması da yapabilirsiniz.


  Türkiye’de Yedek Parçasını Bulmanın Çok Zor Olduğu Otomobil Markaları


  Türkiye’de kısmen veya tamamen üretilen araç markalarında yedek parça sıkıntısı çok yaşamazsınız. Ancak ithal edilen markalar veya araba piyasasında çokça tercih edilmeyen modellerin yedek parçaları daha zor bulunur. Klasik sınıfta yer alan Cadillac, Chevrolet, Lincoln ve Ford gibi ithal araç markalarının ve eski üretim tarihli Mazda, Nissan, Subaru ve Alfa Romeo marka arabaların parçaları zor bulunur. Bunun yanı sıra satış adedi düşük olan ve genellikle ithal edilen Ferrari, Bentley, Rolls-Royce, Tesla, Lotus, Aston Martin, Lexus ve Lamborghini gibi markalarda da yedek parça bulmak kolay değildir. Lüks segment bir araç sahibiyseniz veya klasik otomobiliniz var ise yetkili servislerden ve araç firmalarından yedek parça konusunda bilgi alabilirsiniz. Bu imkanlardan faydalanarak yedek parça arayışınızı daha kolay hale getirebilirsiniz.

   

  Oto Sanayide ve Yetkili Serviste Bulunan Yedek Parçalar Arasında Nasıl Farklar Var?


  Araba yedek parça arayışı yaşandığında yan sanayi parçalar bazı kullanıcılar tarafından tercih edilebilir. Bu parçaların tercih edilme sebebi genellikle fiyatlarının orjinallerine göre daha düşük olmasıdır. Ancak bu parçalar aracın verimini düşürür. Bunun yanı sıra yan sanayi parça kullanılması aracın değerini de düşürür. Oto sanayide bulunan oto parçaları çeşitli araştırmalar yapılmadan üretilir. Bu parçalarda kullanılan malzemeler de düşük kalitededir. Bu parçaların kullanılması üretici firma veya yetkili servis tarafından önerilmez. Bunun en temel sebebi yan sanayi ürün diye tabir edilen parçaların garanti kapsamı dışında olmasıdır. Yetkili serviste bulunan parçalar ise araç modeline göre özel ar-ge çalışmaları yapılarak üretilir. Parçaların garanti kapsamında oluşu araç değerinin düşmesinin de önüne geçer. Parçalar kullanıldıkları alana %100 uyum sağlar ve herhangi bir girinti çıkıntı yapmaz. Aracınızdan yüksek verim almanız ve sürüş konforunuzun düşmemesi için orijinal yedek parçaları kullanmanız önerilir. 

  Son blog yazılarımız

  car driving through forest
  İkinci El
  borusannext
  İkinci El Arabanın Yeni Adresi Borusan Next!

  Kullanılmış Otomobilde Güçler Birleşti. Borusan Next Doğdu!

  27 Şubat 2024
  volan krank mili
  Volan
  Volan Arıza Belirtileri
  Volan Nedir? Volan Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Birçok sürücü “Volan nedir?” sorusuna cevap arar. Kelime olarak ‘bir hareketi, bir mekanizmaya aktaran ya da oluşan hızı stabil tutmayı sağlayan tekerlek’ anlamına gelen volan, içten yanmalı motorların sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için olmazsa olmaz bir parçadır.

  10 Aralık 2023