Diferansiyel
  Araba

  Diferansiyel Nedir ve İşlevi Nelerdir?

  3 Aralık 2023
  Bu Yazıyı Paylaş

  Diferansiyel, motorlu taşıt grubuna giren dört ve daha fazla tekerli arabalarda, virajların dengeli ve kontrollü şekilde alınmasını sağlayan bir düzenektir. İşlevsel özellikli metal parça, mekanizmanın aksanını tamamlayan diğer bağlantı elemanları ile birlikte koordineli olarak çalışır. Bu sayede keskin virajlara girerken bile tekerlerin senkronize hareket etmesi mümkün hale gelir. Ayrıca arabalarda meydana gelebilecek komplike durumların ve kaza risklerinin önüne geçilir.

   

  Diferansiyel Nedir?

   

  “Diferansiyel nedir, araba için ne gibi bir önemi vardır?” sorusuna verilebilecek en açıklayıcı yanıt, yolcu ya da yük taşıyan binek otomobil, hafif ticari araba, kamyonet, panelvan, kamyon, otobüs ve tır gibi ağır vasıta türlerinin viraj alma işlevini başarıyla gerçekleştirmesine olanak tanıyan bir parçadır.

   

  Diferansiyelin Görevi

   

  Viraj alma ve dönüş uygulamalarının en önemli parçası, önden ya da arkadan çekişli arabalar başta olmak üzere dört çekerli arabaların da tamamında bulunur. Diferansiyelin görevi; viraja giren iç tekerlerin dönemeci tamamlayana kadar daha yavaş, dış tarafta kalan tekerlerin ise daha hızlı dönmesini uyumlu bir şekilde sağlamaktır. Bir aksın üzerinde yer alan iki tekerin devir dengesini ayarlamak diferansiyelin işidir. Kısaca özetlemek gerekirse taşıtlarda, viraja girerken tekerlerin aynı hızda dönmesini engelleyen diferansiyel, arabanın devrilmesini önler.

   

  Diferansiyel Nasıl Çalışır?

   

  Arka tekerleri farklı devirle döndüren diferansiyel, aynı zamanda tork artışını gerçekleştiren bir düzenektir. Yarım dişli şaftlar yardımıyla tekerlere bağlanarak iki aksın birbiriyle uyumlu olmak kaydıyla hem farklı hızlarda hem de farklı açılarda dönmesini sağlar. Şaftın devinimiyle diferansiyele iletilen hareket, diferansiyel tarafından 90 derece olacak şekilde ayarlanır ve akslara iletir. Tekerlerin kaç tur atması gerektiğini belirleyen bu önemli parçadır.

  Son blog yazılarımız

  car driving through forest
  İkinci El
  borusannext
  İkinci El Arabanın Yeni Adresi Borusan Next!

  Kullanılmış Otomobilde Güçler Birleşti. Borusan Next Doğdu!

  27 Şubat 2024
  volan krank mili
  Volan
  Volan Arıza Belirtileri
  Volan Nedir? Volan Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Birçok sürücü “Volan nedir?” sorusuna cevap arar. Kelime olarak ‘bir hareketi, bir mekanizmaya aktaran ya da oluşan hızı stabil tutmayı sağlayan tekerlek’ anlamına gelen volan, içten yanmalı motorların sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için olmazsa olmaz bir parçadır.

  10 Aralık 2023